Recenze‎ > ‎

PIVKo

Datum: 16.-18.11.2012

Název akce: Plzeňský Víkendový Inspirační Kurz (PIVKo)

Organizátor: Magda „Hroše“ Ördögová, Jiří „Pilly“ Zahradník, Aki Matas (a mnozí pomocníčci)

Počet účastníků: přes 80 v sekci „10ka“ a „12ka“ + 11 „nealko“

Délka akce: 5 programových bloků a další doprovodné aktivity

Žánr, Typ hry: víkendovka krátkých LARPů (komorní, situační, konverzační, humoristické, experimentální…) a workshopů

PIVKo je akce, která se rok od roku mění a dramaticky vyvíjí. Původně šlo o projekt inspiračního víkendu pro nováčky ze západních Čech. Druhý ročník už byl hlavně o testování nových LARPových projektů. A v tom letošním se sešlo… no řekla bych, že všechno co nám ohledně krátkých LARPů v západních Čechách chybí a mnoho toho co nás ani nenapadlo, že by nám chybět mohlo.

PIVKo bylo rozděleno oficiálně na tři části, nealko – tedy víkendovku pro skauty ve věku 11-14 let, kteří se seznamovali s LARPem, 10ku tedy „Laprvíkend“ pro málo zkušené hráče a 12ku, „Larpvíkend“ pro zkušenější. Ve skutečnosti ale 10ka a 12ka fungovala společně. Já přiblížím jen tuto sekci, do nealka jsem vůbec neviděla.

Akce byla překvapivě rozsáhlá a přilákala jak velkou část západočeské LARPové scény tak i mnoho hráčů z Prahy i jiných LARPových končin. Organizátorům se podařilo oslovit mnoho zajímavých autorů her a výběr byl skutečně pestrý a lákavý od her již dost slavných, vyhlášených perliček přes méně známé ale neméně originální záměry po mnohé experimentální a nové kousky. Ačkoli samozřejmě ty nejvyhlášenější hry byly velmi rychle po spuštění přihlašování zabrané, stále zbylo mnoho zajímavých programů. Často právě to že jste si zahráli až „tu druhou hru“ znamenalo, že jste poznali něco úplně nového! Připravené hry byly od klasických komorních přes situační, humuristické a konverzační po outdoorové miniLARPy, divadelní LARPy a jiné experimenty. Nelze zapomenout ani na výběr workshopů – divadelní, kostýmový, CPčkový… Skutečně byl problém nebýt stále v jednom kole a nemít hlavu přeplněnou dojmy.

Ještě něco o zázemí a organizování na PIVKu. Můj pohled z pozice hráče je nadšený, z role organizátora-uvádějícího už mám jisté výtky. Podle mého názoru by si tato akce zasloužila další tak 1-2 organizátory pro hladký chod (1 na ježdění a tisk a 1 na správu Senečáku). Některé slíbené materiály na hry nebyly dodány včas nebo v požadované kvalitě, příprava her často probíhala v časovém presu pro různá zdržení. Někdy bylo komplikované zjistit kde je jaký materiál i kde jsou organizátoři. Uvádění tedy bylo někdy dost stresující. Na druhou stranu ale uznávám, že na takto malý organizační tým bylo PIVKo skutečně heroický výkon. Stále běželo, nevznikaly žádné velké posuny her, všechny programy nakonec našly svoje účastníky i přes to, že mnoho hráčů nedorazilo. Všechny programy proběhly a žádný organizační zádrhel neubíral hráčům v možnost si hry užít (tak asi žádný problém nebyl tak zásadní).

Technické zázemí bylo kvalitní, oceňuji připravené obědy i možnost kdykoli použít kuchyňku a také množství zajímavých prostorů pro hry. Ještě bych vypíchla, že mi líbí cenová dostupnost PIVKa, kdy hráči za svých 380 v předprodeji dostali 5 programů (často v originálních prostorech nebo se speciálním materiálem či občerstvením), ubytování na klubovně, 2 obědy a navrch tričko akce a placku.

Závěrem: PIVKo byla velice zajímavá akce jak z pohledu setkávání s novými organizátory i hráči tak i pro široký výběr her. Můj zážitek z něj je velmi silný a dobrý. Jednotlivé hry nabízely široký prostor pro realizaci a někdy i zážitky, které vás dokáží ovlivnit. Z pohledu hráče byla celá akce velice náročná, ale organizačně zvládnutá včetně pěkného zázemí. Z pohledu organizátora her vidím rezervy ve zvládnutí velikosti akce. PIVKo je výborný počin, ale pro svůj rozsah by potřebovalo ještě tak 2 organizátory a jisté komunikační změny. Hráči ale byli skvělí. Pokud se bude PIVKo v podobném duchu opakovat, nemohu ho než doporučit a to doslova každému, kdo si rád zahraje i kratší LARP. Každý si tu najde program, který ho zaujme.

Autor recenze: Terka Marková