Zvyšujeme výkon

NERF není příliš výkonná a tím je celkem bezpečná. Lehkým zvýšením výkonu můžeme docílit mnohem lepšího dostřelu i přesnosti při zachování rozumné bezpečnosti a to je téma o kterém si dneska budeme číst. V základu je NERF dětská hračka, proto je výkon omezen, ale je celosvětovou praxí prověřeno, že jednotlivé komponenty zvládnou výkon o mnohem větší.

Na začátku článku (návodu) chci upozornit na tři zásadní věci:

1. Jakoukoliv úpravou či zásahem do této zbraně může být zásadně snížena životnost jednotlivých komponent a "zbraň" může být nenávratně zničena.
2. Jakoukoliv úpravou či zásahem do této zbraně přicházíte o záruku danou prodejcem.

Za body uvedené výše v žádném případě nepřebíráme odpovědnost (česky řečeno: co si s tim vyvedeš, to máš).

3. V případě větších akcí je do budoucna možné zavedení zkoušení síly zbraní a tím i jejich povolování. V době vzniku tohoto článku nejsou stanoveny žádné limity, omezení ani obecné poučky, připojím pouze vlastní doporučení: Vždy s rozumem, jak vůči technice tak vůči zdraví protivníků. V cizině je zkoušení zbraní naprosto běžné a zvyšování výkonu je organizátory nedoporučováno.

Jak na to:
Níže popsaný návod je napasován přímo na NERF Maverick REV-6, ale pointu lze převzít i pro zbraně další. Například u delších zbraní se musí některé části provrtat ,ale k tomu by se zde mělo objevit doplnění od osoby zasvěcené tímto procesem u dlouhé zbraně.

Budeme potřebovat:
Křížový šroubovák (malej), nůž, doporučuji tenké ploché kleště a kousek plechu.

Tělo Mavericka je sešroubováno celkem 11 ks šroubků (z toho jsou 2ks krátké), vzhledem k samotnému principu funkce závitu v plastu se může stát, že některé šrouby nebudou chtít ven (jako se stalo mě), doporučuji ve chvíli kdy budou povoleny ostatní v okolí místo lehce roztáhnou a zkusit šroubovat znovu - většinou se chytí a vyjede.

1. rozšroubujeme závěr zbraně (taková ta pohyblivá část vzadu, za kterou zbraň natahujeme, levou část vysuneme z vratné pružinky2. rozšroubujeme i zbytek zbraně (nenecháme se zmást falešnými šrouby :D )


3. Tělo zbraně drží vcelku i po vyndání všech šroubků, protože je v sobě zacvaknuto, mezi škvíru vložíme tenký předmět (nůž) a objedeme celý obvod. Nejméně pevné místo je vpředu u mušky, nejlepší je dle mě začít v pažbě. Vcelku se nemusíme bát, že něco poškodíme, ale nešťourejte příliš hluboko.4. Už je to tu, máme Mavericka na dvě půlky. Při rozdělování se nemusíme bát, pokuď nemáte vnitřek poškozený nic nevyletí ani nevypadne. Jediné co rádo vyklouzne je pružinka označená šipkou, ale tím si teď nemusíme lámat hlavu, to až při montáži.5. Vyjmeme buben na šipky, stačí prsty stlačit otáčecí mechanismus a vyklouzne sám.6. Nyní je potřeba buben rozebrat - zde se můžou vyskytnout potíže, je to kus od kusu, u mě se vyskytly. Někdo má to štěstí, že byly díly vyrobeny na horní toleranci a jdou uvolnit, někdo je hold smolař.
Jak je vidět na fotce je třeba tímto způsobem zapáčit o hranu, tím se vysune kovová tyčka z umělohmotného válečku (na druhé straně bubnu než páčíte).

Je důležité nic nezlomit, neohnout, nerozdrtit! Toto je asi nejkritičtější část, kdy opravdu hrozí zničení zbraně!

Osobní zkušenost: Na fotce je vidět první pokus s nožem (špatná páka), druhý byl šroubovákem (ohnut), třetí nůžkami (prohnuty, ale srovnány) během těchto pokusů jsem si lehce omačkal buben přeci jen je to nějaká síla, ale ty zalisované části ne a ne povolit, chvílema v tom celém udělátku povážlivě praskalo. Nakonec již silně naštván na ten nerozebratelnej šunt podložil jsem si buben kouskem plechu kvůli omačkání a tenké kleště pod dostatečnou pákou udělali své.
 


7. Když jsme se poprali, budeme buben dále rozebírat. Pod šedivým otočným elementem máme tři šroubky, které nyní vyšroubujeme.

8. Z vyndané části odundáme 6 nesmyslů co nám v pravé části předchozího obrázku bezvýznamě trčí pod nimi se skrývá jakýsi "omezovač proudu vzduchu" to je věc, co nám přesně překáží a proto pryč s ní včetně pružinek. 6 nesmyslů vrátíme na původní místo. Mnoho lidí odštipuje ty trčící se hroty, osobně jsem to zatím neudělal, ale možná je to bez nich ještě lepší.9. Nyní vše pěkně smontujeme zase zpět. Jediný problém, který může nastat je ve slisování té kovové tyčky a umělohmotného válečku - osobně jsem je musel doslova ztlouct, ale šlo to poměrně snadno. Tělo, ale ještě nemontujeme!


10. Mnoho lidí jistě logicky napadlo, že by se dalšího zvýšení výkonu dalo docílit zesílením pružiny. Kde, ale něco takového sehnat? Odpověď zní nikde, poradíme si jinak. Pružina na kterou ukazuje šipka se nám ve zbrani jen tak viklá, co třeba ji vypodložit? Věřte nebo ne, ale naprosto přesně za ni pasuje 1Kč, když se tam dají takové koruny 3 máme zesíleno asi tak na nejvyšší únosnou mez (rány zevnitř zbraně jsou to už dost silné). Osobně v rámci zachování životnosti mám korunu za pružinou pouze 1, aby se moc nevyklala. Takový výkon to nepřinese, aby stál za zničení zbraně, lepší je se naučit trefovat.
11. Nyní můžeme celou zbraň složit dohromady.

Pozor si dáme na následující:
- Malá pružinka na kterou bylo upozorněno na začátku musí být na svém místě
- Píst musí být ve správných drážkách (výstupní hubice dosedá na buben)
- Levou část závěru nasadíme před smontováním těla a tyčku provlíkneme očkem vratné pružinky - lze i po smontování, ale je to celkem obtížné
- šroubky nebudeme utahovat "na krev" zvlášť pokuď budeme pokračovat ve zlepšení - v dalších částech budeme potřebovat zbraň rozebranou, jak kvůli broušení, tak lakování

Nedoporučuji střílet naprázdno, přeci jen než se šipka vytlačí trošku zbrzdí píst a ten nedopadá plnou silou, při střelbě naprázdno hodně zatěžujeme funkční části.

Comments