Návody‎ > ‎

Hrajeme si s pistolkami - zbraně NERF (N-STRIKE) pro LARP

Co je to vlastně NERF?

NERF zbraně jsou levné dětské hračky (tedy neškodné) vystřelující pěnové projektily (šipky) do vzdálenosti několika metrů - cca od 7 do 14 m dle druhu zbraně a šipky.
Takovýchto zbraní je na trhu nespočet ať už malých na jednu šipku, po velké se zásobníky a elektrickým motorem umožňující zběsilou střelbu.
Když zabrousíme i ke konkurečním výrobcům obdobných zbraní máme zde opravdu širokou nabídku různých typů funkčně i designově odlišných.

Proč právě NERF?
Larpy za dobu své existence prošly velkým vývojem a dnes už zdaleka každá hra není fantasy, kde se mocný barbar ohání svým mečem, ale často jsou zde larpy městské, steampunkové, sci-fi .. a takové se neobejdou bez střelných zbraní.
Prakicky se používaly dvě varianty - neškodná maketa (hračka) a automatický zásah po bangu, nebo airsoftové zbraně.

Nevýhody maket jsou zřejmé a tím je automatický zásah, který moc nepůsobí a chvílemi je nefér vůči terči.

Airsoftové zbraně mají nespočet výhod - střílejí daleko a velmi přesně, zásah je citelný a zbraně působí naprosto reálně, ale to přináší i nevýhody - krom vyšší ceny je to především bezpečnost. Při jejich použití je NUTNÉ nosit ochranné brýle a přiznejme si, nosit celý den brýle ke kostýmu nějaké postavy není úplně stylové, k tomu při použití z bezprostřední blízkosti zásahy opravdu bolí a nějaká kapka krve je celkem běžná, ačkoliv dá se na to zvyknout.


Zbraně NERF se dají použít z bezprostřední blízkosti, perfektní pro použití v místnostech, kde se většinou nepovede nic rozbít (pozor na shození křehké vázičky)
Brýle ač jsou doporučeny, nejsou dle osobních zkušeností nutné.
Futuristický vzhled nahrává k úpravě a použití pro sci-fi a steampunk, ale lze snadno použít i pro současnost.

Bohužel nic nemá jen kladné stránky:

Zbraně NERF mají menší dostřel a přesnost je hodně ovlivněna vnějšími vlivy (vítr, déšť)
Zásah přes oblečení není příliš citelný - zasažený si jej nemusí všimnout.
Prodávají se značně barevné (dále se naučíme jak je barvit)
Jsou to pořád dětské hračky z ne příliš kvalitního plastu (ale vydrží i dlouhodobé řádění malých skautů)


Má to budoucnost?
Mnoho z nás vlastní airsoftové zbraně, ale NERF nás natolik okouzlil, že jsme začali nakupovat a postupně upravovat.
V nadcházejících letech se minimálně od nás (Pilirion o.s.) budete setkávat s jejich používáním na menších a třeba i větších larpech jakožto bezpečné střelné zbraně.
A proč upravovat? protože základní barevná zbraň je přeci nuda :)

Zatím vím pouze o dvou akcích v ČR, kde se zbraně použily - Tenkrát v Danielsu (2011) a městský komorní LARP 2030 jenž byl součástí Pivka (2011), ale věřím, že se počet akcí, kde půjde zbraně využít pěkně rozroste, několik členů Pilirion o.s. totiž plánuje LARP právě s těmito zbraněmi.

Když přidám, že v zahraničí je používání těchto zbraní na larpech běžné a u nás se líbí téměř každému kdo s nimi přišel do styku, věřím, že tyto "hračky" brzy zakotví do povědomí hráčů a mnoha her v ČR.
Co se dozvíme:

2. Zlepšení funkčnosti prvků
Podřízené stránky (2): Barvení NERF Zvyšujeme výkon
Comments