Kostýmy‎ > ‎Pánské kostýmy‎ > ‎

Kostýmy středních vrstev

Zelený kabátec s kalhotami


Kostým tvořený zeleným kabátcem, spodní košilí a černozelenými kalhotami. Jednotlivé části se dají libovolně kombinovat s dalšími oděvy.

Kabátec je šitý z manchesteru, překvapivě to však díky vzoru téměř není poznat a látka působí dobře. Střih je vypasovaný s nízkým límcem. Rukávy jsou navazované (vázání je schováno pod křidélky), vzadu prostřihávané (detail na fotce). Kabátec je podšitý umělou látkou. Zdobení a zapínání olivek je vytvořeno z béžové kroucené šňůrky (dá se sehnat v každé galanterii).

Pod kabátec patří spodní košile (nutná kvůli prostřihům na rukávech!), na fotkách je obyčejná černá plátěná, ale může být i bílá.

Ke kabátci byly později šity kalhoty ze silného plátna, jsou vhodné i do chladnějšího počasí. Na bocích mají vložené zelené klíny ze stejné látky (vnější a vnitřní klín jsou jinak vysoké). Kalhoty mají široké nohavice stažené gumou, popř. provázkem (výsledek tvoří "námořnicky široké" kalhoty). Bohužel zatím není fotka kostýmu vcelku.

Oděv je vhodný pro všemožné role, od elfa po měšťana.

Modrozlatý mágův kostým

Všestranně využitelný kostým složený ze spodního šatu a modrého svrchního kabátce.

Spodní vrstvu tvoří prostá volná šedá tunika ze směsi bavlny a lnu. Rukávy tuniky jsou úzké aby vynikly rukávy svrchního kabátce. Tunika se rozbíhá od pasu a na svém spodním okraji je velmi široká (obvod cca 4 - 5 m) aby nebránila v pohybu a řasila se pod kabátcem.

Svrchní tunika je ušita z tmavě modrého bavlněného sametu a lemována zlatou drobně vzorovanou látkou (polyester). Kabátec je ušit že 4 dlouhých dílů, které se rozbíhají směrem k dolnímu okraji. Vzadu je kostým opatřen cca 20 cm rozparkem pro lepší pohyb. Kabátec je částečně zúžen v pase a naopak u krku je zanechám větší prostor, aby se dala na kabátci složit „rozhalenka“ (viz foto). V části u krku je z estetických důvodů látka podšita stejným sametem. Lemování je provedeno v rovných částech rovným pruhem, výsledná šíře je 4 cm v rubové i lícové straně, u krku kopíruje ve stejné šíři tvar výstřihu, na rukávech se pak rozšiřuje jako zdobení (viz obrázek). Na rubové straně zdobení rukávů jsou z blízka viditelné nepřesnosti a sklady způsobené tím, že samet je o něco měkčí a tahavější než zlaté lemování. Na to si dejte při šití pozor!

Kostým se přepásává širokým pruhem z téže látky jako je zlaté lemování. Pás měl být doplněn ještě širokou sponou, tu jsme ale ještě nesehnali, takže se zatím zapíná různě.

Kostým je určen jako univerzální honosnější šat vhodný hlavně pro role mágů, případně také šlechty, obchodníků nebo vysoce postavených kněží. V sestavě s různými doplňky může zastat opravdu mnoho rolí. Vznikl hlavně aby zaplnil mezeru v šatníku Kořena, který má uvedené role v oblibě.

Zelený lovcův kostým

Zimní dyftýnový kostým lemovaný kožešinou, složený z mnoha různě kombinovatelných vrstev.

Základem kostýmu je plátěná košile a kalhoty, v tomto případě bohužel civilní kalhoty moderního střihu. Ideální by k tomuto kostýmu byly přivazovací nohavice a bruchy, nebo třeba kožené šněrovací kalhoty.

Další vrstvu tvoří béžová dyftýnová tunika klasického T střihu s vsazenými klíny na bocích. U krku má lemování z tmavě zeleného dyftýnu a dole je ozdobená pruhem kožešiny.

Přes tuniku se obléká šněrovací vesta složená z dílů ze zeleného a hnědého dyftýnu. Dále je kostým možné doplnit vlněnou kápí, která je rovněž olemovaná kožešinou.

Vhodným doplňkem ke kostýmu jsou kožené nátepníky, pásky a brašna.

Kostým je vhodný pro postavu lovce, ale třeba i potulného obchodníka.