Kostýmy‎ > ‎Pánské kostýmy‎ > ‎

Kostýmy prostého lidu

Červeno-černé varkoče


Červeno-černých varkočů bylo šito několik najednou, aby spolu pánové ladili. Je nutné mít pod ně spodní vrstvu, ať už suknici a košili, nebo jiný spodní šat či kalhoty.

Varkoče jsou šité z černého dyftýnu, lemované proužky červeného dyftýnu. Střih je jednoduchý, jedná se o dva obdélníky sešité po stranách, s rozparky vepředu a vzadu.

U prvního kostýmu tvoří spodní vrstvu černá lněná košile, s lehce zužujícím se střihem. Červená sukně je šitá z umělé látky, která má však tu výhodu že je nehořlavá. Na bocích jsou rozparky, které jsou stejně jako spodní okraj olemovány černou stužkou.

Ve druhém případě tvoří spodní vrtsvu kalhoty (nemusí byt nutně kostýmové, protože stejně nejsou vidět), obyčejná bílá lněná košile a černé omotávky na boty, sešívané z malých kousků kůže a se šněrováním. Na zimu může být kostým doplněný kožešinovou čepičkou a rukavicemi.

Varkoče jsou ideální jako oděv pro bojově laděné postavy, hodí se i pod kroužkové košile nebo jiné železo. Jsou vhodné i jako svrchní vrstva do zimy.

Arabský kostým

Základem tohoto kostýmu jsou široké černé kalhoty typu hakama (Japonsko) a bílá plátěná košile s širokými rukávy. Hakama je označení pro tradiční japonskou suknice (andon bakama) nebo kalhoty (umanori), která se nosívala přes kimono. Nošení hakamy mělo jako vše v Japonsku svá přísná pravidla (vázání, skládání) a symboliku. Do dneška se zachovala jako oděv formální pro slavnostní příležitosti. Hakama u kostýmu není přesnou napodobeninou a je spíše širokými kalhotami klasického střihu - odpadá tak tradiční zavazování.

Druhou vrstvu tvoří hnědá vesta z umělého sametu se zlatým proužkem. Látka je původem z moderní dámské sukně. Střih na vestu byl převzatý z časopisu Burda (tedy moderní). Přes vestu se zavazuje červená plátěná šerpa.

Pokrývka hlavy je tvořená pouze šikovně uvázaným dlouhým pruhem černé látky (styl zavazování "dovezen" z Tunisu).

Kostým byl použit na roli orientálního pomocníka kněží (a později maharadži) na larpu Carpe.

Středověký řemeslnický kostým

Plátěný kostým silně inspirovaný středověkým řemeslnickým oděvem.

Svrchní vrstvu tvoří červená tunika ze lněného plátna, šitá klasickým T střihem. Rukávy mají navrchu vsazené klíny a další klíny tuniku rozšiřují na bocích. Do ramenního švu jsou pak všity úzké rukávy z téhož plátna hnědé barvy, které jsou zde jako "falešná" spodní košile.

K tunice patři dvoubarevné nohavice, které se podle histroického vzoru přivazují ke spodním "kalhotám", zvaným bruchy. Bruchy mají nahoře tunýlek ketrým je protažena šňůrka, kterou se zavazují. K této šňurce jsou pak skrz otvory přivázány nohavice.

Ke kostýmu patří nízké gotické škorně a kožený pásek.

Kostým pro potulného šermíře

Dyftýnový kostým poskládaný z mnoha vrstev, které postupně přibývaly během let.

Svrchní varkoč a kápě jsou ušité z purpurového dyftýnu. Pod varkočem je lněná tunika klasického T střihu a sukně, nestejnoměrně obarvená na šedo. Přes varkoč je oblečená ještě stará kožená vesta (nález z půdy).

Celkově jde o proměnlivý kostým, hrát šlechtu nebo bohatého měšťana by vám sice stěží někdo uvěřil, ale směrem dolů kostým žádné hranice nemá. :) Díky dyftýnu nevypadáte jako úplný žebrák, spíše jako potulný šermíř či učenec, nebo třeba i nájemný vrah. Kožená vesta a spousta pásků kostým zase posouvá spíše k praktičtějším postavám. Rozhodně se zatím nejedná o jeho finální podobu!