Kostýmy‎ > ‎Pánské kostýmy‎ > ‎

Honosné kostýmy

Červeno-černý honosný kostým

Honosný kostým, složený ze spodních šatů a svrchního kabátce. Jednotlivé části kostýmu se dají velmi dobře kombinovat i s jiným oděvem, například kabátec s kalhotami.

Spodní šaty jsou ušité z černého dyftýnu s klíny a podšívkou rukávů z šedého saténu. Vysoký černý límec je možné přeložit přes svrchní kabátec. Šaty mají volný střih bez zapínání, přetahují se přes hlavu. Vypasování zajišťuje až svrchní vrstva.

Kabátec je šitý z červeného a černého sametu, podšívka je tvořena stejným saténem jako na spodním šatu. Kabátec má krátké rukávy, límec a mosazné průchodky na šněrování. Tím se zajistí vypasování. Kabátec je možné nosit i jakou součást jiných oděvů.

Oděv byl původně určen pro roli kouzelníka na larpu Křest ohněm. Je však hojně používáni pro role měšťanů, šlechticů a celkově jako slavnostní kostým pro různé příležitosti.

Červeno-černý "mušketýrský" kostým


Kostým složený z výše zmíněného sametového kabátce, košile a balonových kalhot.

Košile je šitá z bílého bavlněného plátna a je inspirovaná barokní módou. Má široké balonové rukávy stažené do úzké manžety, která se zavazuje na šňůrku. Široký límec je zdobený ruční výšivkou lístečků.

Kalhoty jsou nabírané v pase a utahují se šňůrkou. U kolen jsou nabrané na dlouhou stuhu zdobenou kroucenou červenou šňůrkou, kterou se zavazují nad kolenem. Na fotce je možné vidět detail tohoto zavazování. Kalhoty jsou šité podle dobové předlohy. Pod nimi by měly být bílé punčochy, které bohužel nejsou na fotce.

Ke kostýmu patří vysoké boty, ideálně v barokním stylu. Protože se však jedná o fantasy a nikoliv o historický kostým, je klidně možné kostým zkombinovat s vysokými gotickými botami.

Kostým byl šitý pro roli písaře na larpu Florie. Jinak se dá říct, že se jedná o typický kostým měšťana nebo úředníka.

Červený honosný kostým

Jedná se o honosný kostým, tvořený červeným kabátcem a sladěnou čepicí, bílou spodní košilí, černými kalhotami a vysokými gotickými botami. Kostým může být doplněn pláštěm.

Jednoduchý dlouhý kabátec je ušit z červeného sametu původem z opony, materiál je o něco těžší než klasický samet. Lemy jsou zdobené zlatou stužkou a kabát se vepředu zapíná na zlaté knoflíky. Původně byl kabátec šit k barokní košili s límcem. Ke kostýmu patří baret s pštrosím perem ze stejného materiálu, který je laděn spíše do renesance.

Černé kalhoty jsou střižené jako japonská hakama (typ kalhot, nabraných a zavazovaných v pase). Mají široké nohavice, které se dají dobře zastrkat do vysokých bot. Ke kostýmu je možné vzít půlkruhový plášť, šitý ze dvou vrstev vlny (šedivá a černá). Plášť je velice praktický, vydrží i silný déšť.

Kostým byl šitý na roli barda, dá se využít i pro šlechtice, bohatého měšťana či alchymistu.

Žluto-černý honosný kabátec I a II


Vrstvený kostým složený z černého kaftanu, spodní sukně a zlaté peleríny. Pánské kostýmy jsou šity ve stejném stylu jako dva dámské.

První svrchní šat je ušitý z černého sametu, klíny na bocích jsou z leptaného semiše s opakujícím se vzorem. Vsazené rukávy jsou šité z černého hedvábí a rovněž mají semišový klín (detail na fotce). Střih je vypasovaný, což je zajištěno šněrováním na průchodky v horní části, ve spodní části se šaty otevírají a odhalují spodní sukni. Oděv je šitý po vzoru asijských kaftanů.

Druhý svrchní šat tvoří tmavý dyftýnový varkoč a černá spodní košile.

Spodní část kostýmu tvoří v obou případech jednoduchá plátěná sukně tmavých barev. Přes svrchní šat je nošená pelerína, ušitá ze stejného leptaného semiše jako svrchní šat, pouze ve zlaté barvě namísto černé. Pláštěnka je lemována pruhem černého sametu a má zapínání na poutka a zlaté knoflíky.

Všechnky kostýmy byly šité pro role kněží bohyně smrti na larpu Florie - Ostrie.