Kostýmy‎ > ‎Dámské kostýmy‎ > ‎

Honosné kostýmy

Fialovo-žluté honosné šaty

Sametové šaty inspirované dvěma oděvy Eowyn z Pána prstenů: Dvou věží - zelené šaty, pohřební šaty. Výsledný návrh je majitelky šatů.

Kostým je šitý ze třech sametů, fialový a žlutý jsou klasické bavlněné, vzorovaný samet je umělý. Základ šatů je z fialového sametu, sukně je i v základu lehce rozšířená. Vzadu a po stranách jsou do ní pro další rozšíření vložené klíny, které jsou střižené v opačném směru, takže látka "hází" jiné odlesky. Vepředu je látka mírně vystřižená do tvaru V. Okrouhlé zakrytí výstřihu je střižené ze tří částí a našité zvrchu na látku šatů. Stojáček je podložený fialovým taftem a je nasazený na látku výstřihu. Do prostřihu na sukni je všitý žlutý samet, který nahrazuje přední klín. Prostřih je potom obšitý pruhem vzorovaného sametu, který má jednak ozdobnou fuknci a jednak zakrývá všití žlutého sametu.


Šaty jsou vzadu od pasu nahoru rozdělené, z vnitřní strany jsou na obou stranách vystuženy pruhem taftu. Na jedné straně jsou pak našitá poutka z černé šňůrky (konce jsou zatavené aby se netřepily) a na druhé straně jsou ozdobné kovové knoflíky. Okraj stojáčku a látky výstřihu jsou olemovány zlatou kroucenou šňůrou. U stojáčku je na šňůře navlečený ozdobný šperk.

Rukávy jsou šité ze dvou dílu, svrchní je klasický obtažený rukáv který končí u lokte, spodní část je poté tvořena širokým trojúhelníkem sešitým po stranách k sobě. Stejným způsobem byla šita i podšívka spodní části rukávu. Hotový rukáv je dole ohnutý a ručně přistehovaný tak, aby držel (po vzoru zelených šatů Eowyn).

K oděvu patří spodní šaty, šité ze světle fialové látky (bavlna s příměsí hedvábí), lehce vypasovaného střihu bez šněrování, s úzkými dlouhými rukávy. Manžety na rukávech, spodní lem šatů a lem výstřihu budou zdobené výšivkou.

Ke kostýmu patří fialové semišové boty s výšivkou květin (komerční prodej).

Pro pobyt venku jsou šaty doplněné závojem a teplým plášťem. Závoj je z bílé bavlny, kruhového střihu (průměr cca 1 m). Na hlavu se nejprve nasadí čelenka z pruhu bílé látky, který se na temeni sešpendlí. K čelence se pak přišpendlí závoj (je možné špendlit několika způsoby, na fotkách je závoj připevněn dvěma špendlíky po stranách čela. Navrch se nasazuje stříbrná tepaná čelenka (Graciela).

Plášť je třičtvrtěkolový, z černého dyftýnu podšitého vlnou. Na ramenou je našitý pruh kožešiny, původem ze starého kabátu. Plášť se zapíná ozdobnou kovovou sponou (Graciela).

Šaty byly původně šité na svatbu známých, rozhodně však najdou své využití pro role šlechtičen, mágů a dalších postav.

Černozlatý honosný kostým I a II


Kostým je tvořený černým šatem, sukní a zlatou pelerínou. Oba dámské kostýmy jsou šité v jednotném stylu s dalšími dvěma pánskými kostýmy.

Svrchní šat je ušitý z leptaného semiše s opakujícím se vzorem. Střih je velmi jednoduchý, vypasovaný, šaty jsou vepředu zapínány na knoflíky a poutka. Výstřih přechází ve vystužený límec.

Spodní část kostýmu tvoří jednoduchá černá plátěná sukně. Ke kostýmu patří také dlouhé saténové rukavičky s návlekem na prst. Přes svrchní šat je možné nosit ještě pláštěnku, ušitou ze stejného leptaného semiše jako svrchní šat, pouze ve zlaté barvě namísto černé. Pláštěnka je lemována pruhem černého sametu.

Všechnky kostýmy byly šité pro role kněží bohyně smrti na larpu Florie - Ostrie.

Fialovo-červený zimní kostým

Zimní kostým, tvořený spodními šaty a surcotem. Ke kostýmu patří také kovový pásek (zděděný po mamince), černá čepice z umělé kožešiny a bilé kožené rukavičky.

Surcot je šitý z červeného bavlněného sametu, tvořený z přední a zadní části a dvou klínů na bocích. Oděv je lemovaný umělou kožešinou.

Spodní šaty jsou z umělého lesklého fialového sametu a vzorované umělé látky, podšité pevným plátnem. Základ tvoří krátké šaty z bílé látky, lehce vypasované, ale bez zapínání. K nim jsou přišité mírně se rozšiřující sametové rukávy a kolová sametová sukně. Přechody mezi látkami jsou zakryty stříbrnou brokátovou portou (což na prvních fotkách ještě není vidět).

Kostým byl šitý na Dlouhonoc, oslavu slunovratu, takže primárně nebyl dělaný s žádnou specializací. Jedná se spíše o honosnější oděv, který se hodí na roli šlechtičny, mága, kněžky apod. Kostým je inspirovaný středověkým oděvem (svrchní surcot), ale jedná se o vlastní návrh majitelky. Především spodní šaty neodpovídají žádné historické předloze.

Ke kostýmu patří vysoké kožené kozačky s kožešinkou.

Zeleno-zlaté honosné šaty

Sametové šaty velmi lehce inspirované gotikou. Kostým tvoří pouze jedna vrstva.

Šaty jsou šité ze smaragdového a "zlatého" sametu. Střih je dělený v pase a sukně je zde lehce nabíraná a rozšiřuje se. Vypasování je zajištěno šněrováním na zádech. Z praktických důvodů jsou použita poutka namísto průchodek, které se vytrhávají.

Rukávy se u lokte rozšiřují v dlouhé pachy. Spodní rukávy jsou všity do šatů a na konci se zužují do špičky, na které je přišité poutko sloužící k navléknutí na prostředník.

K šatům patří pásek ze zlatého sametu a velký dvoubarevný měšec.

Šaty byly šity pro roli bohaté měšťanky - alchymistky na larpu Erinor. Mají široké využití i pro role šlechtičny, bohaté měšťanky nebo třeba mága.

Zeleno-bílé honosné šaty

Zeleno-bílé šaty jsou inspirované dobovými obrázky z období středověku a částečně také kostýmy z filmu O třech rytířích, krásné paní a lněné kytli. Výsledný návrh je prací majitelky kostýmu.

Materiál je PES, původně se jednalo o dvojzávěs (zakoupeno ve výprodeji v Jasu). Látka se však silně třepila, takže pro šití nebyla nejvhodnější. Střih je jednoduchý, jedná se o obdélníky do kterých jsou vloženy trojúhelníkové klíny. Je zde využitá dvojbarevnost látky, klíny jsou pouze látka otočená druhou stranou ven. Výsledný střih je poté vypasován podle postavy a na zádech mají šaty velmi natěsno všitý, téměř neviditelný zip (lepší by v tomto případě bylo použít zapínání na knoflíky a nebo šněrování, které by těsně přiléhalo). Šaty mají široké zvonové rukávy.

K šatům patří měděný pásek s kamínky.

Oděv byl původně určen pro Salusovu kněžku na larpu Erinor, dá se použít pro jakoukoliv vyšší honoraci, od bohatého měšťana výš.

Červeno-zlatý kostým ze světa World of Warcraft

Jedná se o kostým inspirovaný postavou Sally Whitemane. Je tvořený korzetem, sukní a dalšími doplňky. Výrazným prvekm je hůl dělaná podle předlohy z počítačové hry.

Kostým je převážně bavlněný (korzet, sukně i přední pruh). Korzet je vystužený plastovými kosticemi a vzadu jsou průchodky na šněrování. Pod ním je staré elastické tričko, které je částečně překryté černým nákrčníkem. Dlouhé rukavice jsou šité ze starých elastických legín, nad loktem je drží kožené proužky s mosaznými přezkami. Ze stejného materiálu jsou i návleky na nohy, taktéž připevněné koženými proužky.

Sukně je z černé a červené bavlny, přičemž červená látka je dobarvovaná směsí osoleného červeného vína, červené řepy a borůvek. Zlaté ornamenty jsou barvené konturovací zažehlovací/zapékací barvou na textil.

Boty ke kostýmu jsou nízké gotické. Blond paruka patřící k roli je zakoupená na aukru.

Hůl je z instalatérských trubek (Tubex), mirelonu a silikonu, zpevňovaná kobercovou páskou a barvená akrylovými barvami. Drahokam je taktéž vytvořený z tvrdšího průhledného silikonu a potažen červenou fólií.

Kostým byl použit na larpu Azeroth.

Contouche - oděv z 18. stol.

Tento kostým je pokusem o rekonstrukci historického oděvu z poloviny 18. stol. Jedná se o šaty, nazývané contouche, nebo také robe a la francaise.

Tato contouche je šita podle oděvů z let 1750 - 1760. Je již vypasovaná, má na rukávech volány, ale stále má vzadu široké volné záhyby ala Watteau, které se v pozdějších letech stále zužovaly, až zmizely docela.

Nejspodnější vrstvu tvoří košilka z jemné bavlny, která má výstřih lemovaný tylovou krajkou, a na rukávech jsou dvě vrstvy volánů z vyšívaného tylu. Přes košilku se obléká rokokový korzet, specifický tím, že nevytváří postavu přesýpacích hodin jako pozdější viktoriánské korzety, ale má za úkol zploštit prsa a vytvořit kuželovitý tvar trupu. Korzet je šitý ze čtyř vrstev, do dvou vrstev silného plátna jsou všity plastové kostice, zespodu je umístěna jemnější bavlněná podšívka a svrchní vrstva je tvořena bílým bavlněným saténem. Ze stejného saténu, pouze obarveného na šedo, jsou ušité šikmé proužky, kterými je celý korzet olemován.

Přes korzet se obléká panier, konstrukce vystužená kosticemi, která dává sukni oválný tvar.

Přes panier se pak obleče několik spodniček. Tyto šaty mají dvě, spodní z bílého bavlněného plátna a druhou, svrchní, z meruňkového hedvábného saténu. Tato svrchní sukně je pak vidět v trojúhelníkovém otevření šatů.

Svrchní šat je ušitý z petrolejově zeleného hedvábného taftu. Šaty mají podšívku se šněrováním, ke které jsou v zadní části a na bocích přišité. Šaty se vepředu špendlí či připínají k trojúhelníkové náprsence, která je vystužená pěti řadami kostic a bohatě zdobená. Podšívka zajišťuje, že se šaty mohou nejprve vepředu pohodlně přispendlit, a až poté se šněrováním vzadu vypasují.

Více o tomto typu šatů, včetně přesného návodu na výrobu, se dozvíte zde: http://www.historie-mody.wz.cz/rokokotxt/contouche.html

Modré sametové šaty

Tyto šaty vychází z gotických tvarů a vzorů, námětem bylo několik obrázků šatů šlechty ze 13. a 14. století. Přesný historický vzor šaty ale nemají.

Šaty z modrého bavlněného sametu jsou střiženy ze 4 dlouhých rozbíhavých dílů. Mají klasické šatové záševky na prsou, což není historické. Dále také šněrování na bocích může být prohlášeno za moderní – to bylo zvoleno, aby šaty nemusely mít na bocích průstřih a daly se tedy nosit bez spodní košile, a také aby mohly být vypasované bez potřeby zapínání.

Šaty jsou vepředu opatřeny vkladem z umělé bílé látky, který je vsazen „dovnitř“ šatů (začíná cca 7 cm nad rozparkem čatů), aby se při pohybu rozevíral, ale nevylézal zbytečně ven. Vklad je čtvrtkruhový. Rukávy jsou střižené ze dvou dílů, mírně se rozbíhají a jsou podšity stejnou látkou, ze které je zhotoven vklad. Tvar zakončení je podle historického vzoru.

Pod šaty by bylo vhodné nosit spodní šaty nebo košili s úzkým rukávem, to se ale moc často nedá kvůli teplotě.

Z doplňků je nezbytností vyšívaný pásek. Motiv výšivky je historický, technika byla použita z meziválečné německé knihy o domácích pracích. Lístečky jsou vyšité klasickým stonkovým stehem, kuličky mají podšitý základ jedním směrem pro plastický vzhled a vyplněný kruh v druhém směru výšivky. Na tento pásek se dají pověsit lehčí váčky, např. ze sametu. Dále je možné šaty doplnit krátkou plachetkou přes vlasy ze stejného materiálu jako je vklad a podšití rukávů a měděnou obroučkou (pásek mědi cca 10*5 mm), která plachetku přidržuje.

Šaty jsou určeny hlavně pro role šlechty a mágů, ale dají se použít jako univerzální honosnější kostým.